Aki gyomorégésben szenved, általában azt hiszi, hogy gyomorsavtúltengése van. Gyógyszereket szed – és a probléma rövid távon megoldódni látszik. Azonban amint letesszük a gyógyszereket, a gyomorégés visszatér. Oka gyakran tényleg egy gyomorsavtúltengés, de nem mindig. A gyomorsavhiány is okozhat gyomorégést. Sajnos a gyógyszerek hosszú távon sem az egyiket, sem a másikat nem képesek megszüntetni.

A gyomorégés gyomorsavhiány következménye is lehet

Sokan panaszkodnak gyomorégésre. Ez a probléma gyógyszerek szedéséhez vezet, melyeknek a gyomorsavat (és az általa okozott fájdalmat) kellene eltüntetniük. Tudta azonban, hogy a gyomorégés gyomorsavhiány következménye is lehet? És hogy ebben az esetben a szokásos savlekötők semmiképp nem vezetnek javuláshoz, sőt az eredeti problémát még súlyosbítják is?

Gyomorégés gyomorsavhiány miatt ?

Gyomorégés esetén általában túlzott gyomorsavtermelésből indulunk ki. Pedig feltételezik, hogy nagyon gyakran pont az ellenkezője igaz. Így valójában sok gyomorégésben szenvedő embernek gyomorsavhiánya van. Első pillantásra ez nagyon logikátlannak hangzik, másodikra azonban már nem annyira.

Alacsony savtartalommal ugyanis a gyomornak igencsak fáradoznia kell azon, hogy a gyomortartalmat hatékonyan összekeverje a meglévő kevés savmennyiséggel. Ehhez két dologra van szüksége: időre és heves keverő mozdulatokra.

A gyomortartalom tehát sokáig időzik a gyomorban, ami kedvez az erjedési folyamatoknak. Az erjedésnél savak keletkeznek. A gyomor ugyanakkor megpróbálja az ételpépet aránytalanul erőteljes izomösszehúzódásokkal összekeverni a meglévő kis gyomorsavmennyiséggel.

Ezért a gyomortartalom – mely most bőségesen tartalmaz savakat – részei időnként a nyelőcsőbe nyomódnak, és ott égő érzést hagynak hátra. Ha erre a problémára savlekötőt szedünk, az bár rövid távon enyhítheti a panaszokat, de nem gyógyítja azokat, ellenkezőleg: hosszú távon a problémát egyre súlyosabbá teszi.

Hogyan alakul ki a gyomorsavtúltengés ?

Gyomorégésnél a gyomorsavtúltengésnek különböző okai lehetnek:

• kapkodó evés (vagy általános stressz), • hiányos rágás,

• cukorban gazdag ételek,

• iparilag feldolgozott élelmiszerek,

• helytelenül összeállított étkezések

• Helicobacter pylori fertőzés,

• a szervezet krónikus túlsavasodása.

Hogyan alakul ki a gyomorsavhiány ?

A krónikus gyomorsavhiánynak sajnos hasonló tünetei vannak, mint a gyomorsavtúltengésnek: étkezések után teltségérzet, puffadás és böfögés gyomorégéssel vagy anélkül.

A gyomorsavhiány hosszú távú következményei és tünetei:

• (élelmiszer-) allergiák;

• fogékonyság a baktériumokra, gombákra és parazitákra;

• ásványianyag- és nyomelemhiány (kalcium, magnézium, vas, cink stb.);

• a lehetséges ásványianyag- és nyomelemhiány aztán hajhulláshoz, bőrproblémákhoz (pl. felnőttkori akné) és töredezett körmökhöz vezethet;

• alultápláltság vagy súlygyarapodási problémák, mivel zavart a tápanyag-hasznosítás;

• krónikus hasmenés és/vagy krónikus székrekedés.

Gyomorégés refluxbetegség miatt ?

A gyomorégés további okának gyakran az úgynevezett refluxbetegséget nevezik meg. A „reflux” visszafolyást jelent, ami a savanyú gyomortartalom visszafolyására utal a gyomorból a nyelőcsőbe. A probléma a nyelőcső és a gyomor közötti körkörös záróizom, mely már nem záródik jól.

Mivel a nyelőcső nyálkahártyája nem ellenálló a savakkal szemben, a gyomorégés intenzitásától és gyakoriságától függően előbb vagy utóbb begyulladhat.

De miért nem zár jól a körkörös izom? Fentebb említettük, hogyan jöhet létre gyomorégés gyomorsavhiány esetén: a gyomorfal erős összehúzódásai és keverő mozgásai révén. Ezek a túlzottan erős gyomorfal-kontrakciók olyan nagyok, hogy a körkörös izmot újra és újra felnyomják.

Bármi is áll a gyomorégés hátterében, a gyógyszerek nem jelentenek megoldást. Ideális az lenne, ha a szervezet magától találna vissza az egészséges és kiegyensúlyozott gyomorsavtermeléshez. Ez azonban csak átfogó intézkedések segítségével sikerül, tehát ha változtatunk az eddigi táplálkozási szokásainkon.